Nyomtasson három dimenzióban! - videó
2018.07.25.A Pécsi Tudományegyetemen 2018 márciusában adták át a nem egészen 2 milliárd forintból megépült 3D nyomtatási központot. A fejlesztés teljes mértékben európai uniós forrásból valósult meg.
A „3D nyomtatási és vizualizációs technológiákat alkalmazó interdiszciplináris kutatási, oktatási és fejlesztési központ kialakítása a Pécsi Tudományegyetemen” elnevezésű GINOP-2.3.2 pályázat keretében megvalósuló PTE 3D nyomtatási központ átadásával új, izgalmas szakaszába lépett a pécsi egyetem 3D-s kutatása. Közel 2 milliárd forintos támogatásban részesül a projekt a négy éves fejlesztési időszakra.
– A Pécsi Tudományegyetem célja, hogy a 3D projektjén keresztül több területen, így az orvosi ellátásban, a csúcstechnológiák alkalmazásában, a kutatás-fejlesztés-innováció területén forradalmasítsa a régió fejlődését – hangsúlyozta Maróti Péter, a projekt szakmai vezetőhelyettese. – A forradalmi fejlődés nem üres frázis: a program megindítása óta egyre több izgalmas kezdeményezésnek lehettünk tanúi, beleértve a kifinomult és megfizethető mesterséges külső vázak alkalmazását a fogyatékkal élők számára és mozgásszervi rehabilitációra, a beteg-specifikus implantátumok tervezését és készítését, a virtuális valóság technikáinak használatát a diagnosztikában, új anyagok fejlesztését, előremutató mérnöki és ipari megoldások kidolgozását, műalkotások készítését a 3D nyomtatás által, és még sorolhatnánk. Az elmúlt években a PTE felkerült a globális 3D-s térképre a nagy sikerű nemzetközi és interdiszciplináris 3D konferenciáknak és az olyan eseteknek köszönhetően, amikor például háromdimenziós nyomtatással elkészítették a pécsi egyetem kutatói egy 8 éves kislány műkezét.
A kutatási centrum a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar épületkomplexumában épült ki, a korábban kari könyvtárnak otthont adó épületrészben. Két szintet alakítottak ki, amely egyszerre szolgál kutató, kísérleti és gyártó műhelyként, valamint az érdeklődők számára a részben szabadon látogatható felső szint közösségi, oktatási funkciókat is ellát majd. Ide akár általános és középiskolás osztályok is érkezhetnek majd, hogy a fiatalok minél hamarabb megismerkedhessenek a – nem is olyan távoli – jövő technológiájával. Az alsó szinten a nagyteljesítményű 3D nyomtatókat és egyéb speciális mérési és kutatási eszközöket, valamint a laboratóriumokat helyezték el.
A munkatársak összetétele is igen változatos, akad köztük természetesen mérnök, de orvos, építész, közgazdász, művész is. A 3D nyomtatásnak nagy jövője van, az élet számos területén jelenthet áttörést az eddig alkalmazott technikákkal szemben, vagyis igencsak piacképes üzletágról van szó. Maróti Péter azt is elmondta, a pályázat négyéves kifutása végén saját lábukon szeretnének megállni, ezért is kiemelten fontos, hogy olyan irányokba induljanak el, amelyek jól hasznosíthatóak lesznek a jövőben.
M. Z.
Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!